PORTFOLIO

W portfolio zaznaczam tylko te osiągnięcia w używaniu słowa pisanego, które wydają się ciekawe dla potencjalnego zleceniodawcy lub firmy, z którą mógłbym podjąć współpracę. Wiele tu zostało pominięte (nie ma potrzeby wyszczególniać każdego pojedynczego zlecenia, które wykonałem, ponieważ ich ilość znacznie przekracza ramy prezentacji), zatem proszę przyjąć do wiadomości, że zwykła praktyka wysyłania plików z tekstami próbnymi i przykładowymi ma się u mnie dobrze i oczywiście dostarczam takie teksty na życzenie.

Skrócony przegląd miejsc publikacji

Pisałem i piszę dla największych portali internetowych. Jako copywriter zrzekam się w umowach praw autorskich do tekstów, zatem zwykle się pod nimi nie podpisuję. Podam jedynie kilka przykładów miejsc w sieci, do których trafiły moje artykuły.

Skrócony przegląd miejsc zatrudnienia

Agencje copywritingu i portale dla copywriterów

Każde napisane przeze mnie zdanie ma swoje uzasadnienie w wiedzy o języku lub SEO.

Współpraca z agencjami copywritingu oraz portalami dla copywriterów może nie ma tych zalet, co umowa o pracę z firmą, jednak niewątpliwą zaletą jest wtedy różnorodność tekstów i bardziej elastyczny czas pracy. Tryb „freelance” jest u mnie aktywny od 9 lat.

Pełna obsługa redakcyjna tekstu dla firmy

Czasem trzeba napisać tweeta, czasem trzeba napisać książkę.

Praca w Centrum Prawa Finansowego i Ekonomii była olbrzymim sukcesem dla obu stron. Firma radykalnie zwiększyła ilość podpisywanych umów, gdyż moje artykuły trafiały do top 10 Google i zwiększyły ruch na stronie o 5000%. Blog żył i konwertował. Napisałem także wiele newsletterów i zredagowałem kilka e-book’ów.

Artykuły specjalistyczne i branżowe

Tak samo dobrze: 10 000 odsłon artykułu tygodniowo lub kilkutysięczny nakład drukowany.

Praca dla Loco Real Estates, warszawskiej firmy wynajmującej apartamenty obcokrajowcom, to sama przyjemność. Możliwość pisania o nowej architekturze, mieście, stylu życia w stolicy – bardzo to sobie cenię. Przy okazji polecam Loco – solidna firma.

Desk Top Publishing (DTP)

Złożyłem i zredagowałem kilka publikacji dla innych, sam nadal jestem przed debiutem książkowym.

Podejmuję również zlecenia DTP. Przygotowałem już kilka publikacji do druku (Adobe Indesign) i robię to tym chętniej, im przewaga tekstu nad grafiką w publikacji jest wyraźniejsza. Przy pracy nad DTP zaczynam od redakcji tekstu, potem zajmuję się zdjęciami w Photoshopie, następnie tworzę projekt publikacji i przechodzę do składu.

Copywriting: zlecenia nietypowe

Tak, lubię wyzwania, choć gdy pewien manager poprosił mnie o tekst „z przekazem podprogowym”, musiałem wytłumaczyć mu czym jest tekst i jak działa…

W czasie mojej kariery copywritera wykonywałem nawet tak nietypowe i wymagające działania jak pisanie scenariuszy do gier komputerowych dla dzieci. Im bardziej nietypowe zlecenie, tym bardziej jestem zaangażowany.

CS Group Polska – marketing internetowy

Tekst w internecie jest dla czytelnika, ale musi być też przyjazny wyszukiwarkom – inwencja i technika muszą iść w parze.

Praca dla CS Group Polska była przyjemnym wyzwaniem. Podczas systematycznego uprawiania zawodu copywritera w dużej korporacji, bardzo ulepszyłem swoją technikę i możliwości operowania słowem pisanym, szczególnie ze względu na SEO. Pełen profesjonalizm w SEO copywritingu.

TVP S.A. – Agencja Informacji

Wymagania profesjonalizmu redakcyjnego i etyka dziennikarska – kiedyś tak było w TVP.

Pierwsza praca zaraz po studiach filozoficznych: Agencja Informacji TVP. To tutaj zdobyłem pierwsze doświadczenia i mogłem uczyć się od profesjonalistów. Przekładałem obraz i dźwięk (wypowiedzi) z taśm dostarczanych przez reporterów na dokumenty tekstowe, który później służyły dziennikarzom do konstruowania audycji telewizyjnych.

Twórczość literacka

Cóż, nazwisko Skomorowski jest drukowalne i wydawalne – publikuję regularnie.

Zdarza mi się tworzyć literaturę. Jedna z ważniejszych publikacji mojej twórczości: Odra, 3/2017. To był pierwszy raz, kiedy moje utwory stały się dostępne na terenie całego kraju w sieci sklepów EMPIK.

Prace redakcyjne, dziennikarstwo

Sentyment, nigdy nie zapomnę tej małej redakcji…

Pracowałem jako redaktor Naszej Ulicy – małego wydawnictwa organizacji pozarządowej (NGO). Zajmowałem się głównie pisaniem oraz redagowaniem tekstów na łamy czasopisma. Czasem zdobywałem też materiał w terenie, opracowywałem go językowo – Nasza Ulica była znakomitym sprawdzianem umiejętności dziennikarskich i redaktorskich.