PORTFOLIO: MACIEJ SKOMOROWSKI

W portfolio zaznaczam tylko te osiągnięcia w używaniu słowa pisanego, które wydają się ciekawe dla potencjalnego zleceniodawcy lub firmy, z którą mógłbym podjąć współpracę. Wiele tu zostało pominięte (nie ma potrzeby wyszczególniać każdego pojedynczego zlecenia, które wykonałem, ponieważ ich ilość znacznie przekracza ramy prezentacji), zatem proszę przyjąć do wiadomości, że zwykła praktyka wysyłania plików z tekstami próbnymi i przykładowymi ma się u mnie dobrze i oczywiście dostarczam takie teksty na życzenie.


Repozytorium plików

Curriculum vitae – plik pdf. (ostatnia aktualizacja: listopad 2020):
Dla zleceniodawców – plik pdf. (ostatnia aktualizacja: październik 2020):

Copywriting elitarny

“Każda ludzka umiejętność i sztuka ma swoje zasady i reguły, których przestrzeganie prowadzi do celu”, Arystoteles. Nie inaczej jest z copywritingiem. Posiadam bardzo bogate doświadczenie zawodowe, najlepsze przygotowanie akademickie do pracy z tekstem (filozofia i polonistyka – UW), używam najlepszego sprzętu (Microsoft Surface) i narzędzi (piszę w edytorze Scrivener), moja sztuka słowa znajduje swoje potwierdzenie w licznych publikacjach poetyckich. Nie mam powodów do fałszywej skromności – należę do najlepszych w branży. W moim portfolio przedstawiam jedynie wyróżniony wycinek tego, co potrafię: od napisania dobrego tweeta, po prace doktorskie uznawane przez autorytety uniwersyteckie.

Skrócony przegląd miejsc zatrudnienia:

AGENCJE CONTENTOWE, KREATYWNE, COPYWRITERSKIE I DZIENNIKARSKIE

Jako “wolny strzelec” często wiążę się z wyspecjalizowanymi agencjami, dla których tworzę teksty. W trybie freelance najbardziej cenię sobie różnorodność tematyki dzieł. Pracując zdalnie zawsze staram się mieć możliwie bliski kontakt z biurem.

AGENCJA INFORMACJI TVP

Do Agencji Informacji TVP trafiłem zaraz po studiach filozoficznych na UW. To była moja pierwsza praca. Pracowałem na stanowisku “dokumentalista”. Dokonywałem przekładu audiowizualnego (opis sekwencyjny). Uczyłem się od najlepszych. Wtedy TVP była dobrą, publiczną telewizją… Teraz nie dam złamanego grosza za pisowską propagandę!

CS GROUP POLSKA

Wymieniam w tym miejscu tę korporację, ponieważ regularne uprawianie zawodu copywritera w tej jednej z największych tego typu firm w kraju, nauczyło mnie dyscypliny i techniki słowa w Internecie. Wyposażyłem w zawartość tekstową dziesiątki nowo powstających stron internetowych.

REDAKCJA, DZIENNIKARSTWO

Pracowałem jako redaktor Naszej Ulicy – wydawnictwa dużej organizacji pozarządowej. Pisałem i redagowałem teksty na łamy czasopisma. Zdobywałem też materiał w terenie, przeprowadzałem wywiady, itd. Nasza Ulica była znakomitym sprawdzianem umiejętności dziennikarskich i redaktorskich.

DTP (DESKTOP PUBLISHING)

Podejmuję też zlecenia DTP. Przygotowałem już kilka publikacji do druku (Adobe Indesign) i robię to tym chętniej, im przewaga tekstu nad grafiką w publikacji jest wyraźniejsza. Wielką radość sprawia ujrzenie gotowych egzemplarzy publikacji, która właśnie dotarła z drukarni.

ARTYKUŁY SPECJALISTYCZNE I BRANŻOWE

Agencja nieruchomości Loco Real Estates to jedna z wielu firm, dla których tworzyłem teksty specjalistyczne wymagające kierunkowej wiedzy. W tym przypadku pisałem o rynku nieruchomości w Warszawie oraz stylu życia w stolicy, jednakże wykształcenie filozoficzne pozwala mi opanować każdy temat.

PEŁNA OBSŁUGA REDAKCYJNA TEKSTU DLA FIRMY

Pracowałem na etacie dla wielu firm. Potrafię “podkręcić” firmowego bloga w ciągu 3 miesięcy o 5000% więcej wejść. Składam i wysyłam newslettery w wielu systemach. Przygotowuję e-booki. Zajmuję się korespondencją firmową, Google Analytics, kontaktami z mediami, wiele więcej… Wszystko, co związane ze słowem.

COPYWRITING – ZLECENIA NIETYPOWE

W czasie mojej kariery copywritera wykonywałem nawet tak nietypowe i wymagające działania jak pisanie scenariuszy do gier komputerowych dla dzieci. Im bardziej nietypowe zlecenie, tym bardziej jestem zaangażowany. Potrafię napisać każdy rodzaj, gatunek tekstu, w każdej konwencji i poetyce.

ORGANIZACJE POZARZĄDOWE (NGO)

Dla dopełnienia obrazu muszę wspomnieć o mojej wieloletniej pracy w organizacjach pozarządowych. Zwykle w NGO’s zajmowałem się tekstem, informacją, raportowaniem – słowem. Ale to nie wszystko, bowiem pracowałem także z osobami bezdomnymi, niepełnosprawnymi, wykluczonymi – to zmienia spojrzenie na świat.

STRONY INTERNETOWE

Stworzyłem wiele stron internetowych, które odniosły sukces i przyniosły ich właścicielom zyski. Działam w systemie WordPress. Wykonuję kompletne strony www, włącznie ze wszystkimi funkcjonalnościami, choć najlepiej czuję się jako członek zespołu, copywriter, człowiek od tekstu w sieci.

Skrócony przegląd miejsc publikacji copywriterskich i dziennikarskich:

Publikowałem w największych, opiniotwórczych portalach w kraju. Moje artykuły z łatwością trafiają do Top 10 Google. Polszczyzna, jaką się posługuję, spełnia normę wzorcową języka polskiego – piszę bezbłędnie. Tworzę artykuły informacyjne, poradnikowe oraz stricte marketingowe. Zasady SEO dla tekstu mam “w jednym palcu”.

Zazwyczaj moje teksty są przyjmowane przez redakcje bez zastrzeżeń, ale pracuję do momentu, kiedy zamawiający tekst jest w pełni usatysfakcjonowany. Lubię także wspierać moimi tekstami małe firmy i ich blogi – współpracowałem z największymi na rynku, napisałem też wiele tekstów dla pomniejszych graczy, z którymi współpraca opierała się na zasadach wzajemnego uznania i zaufania.

Copywriting jako zawód i powołanie

Zapraszam do współpracy wszystkie poważne podmioty.

Gwarantuję najwyższą jakość każdej tworzonej przeze mnie wypowiedzi pisemnej. Podejmuję wszelkie prace związane ze sporządzaniem tekstów, redakcją, korektą, opracowywaniem strategii komunikacji w Internecie, zdobywaniem i przetwarzaniem informacji, tworzeniem haseł i sloganów reklamowych, pierwszorzędnych, wysoko pozycjonowanych artykułów i wszelkich innych utworów słownych – zgodnie z ich celem i przeznaczeniem, przy uwzględnieniu reguł poetyki, retoryki, logiki, gramatyki i pragmatyki językowej dla każdego rodzaju i gatunku tekstu.

Moje osiągnięcia w używaniu słowa pisanego są potwierdzone i udokumentowane. We współpracy liczy się dla mnie wzajemne zaufanie, dobra atmosfera, a także sprawne działanie obliczone na realizację celu. Wykonuję wyłącznie prace zgodne z prawem. “Firmom krzakom” dziękuję.

Gwarantuję uzyskanie pożądanych wyników. Jeśli chcą Państwo mieć na pokładzie prawdziwego profesjonalistę, człowieka, któremu można zaufać, i który sprawdza się w każdej sytuacji – oto jestem.

Maciej Skomorowski