WARSZTAT Z NARZĘDZIAMI

Każda praca potrzebuje narzędzi. W najprostszym przypadku są nimi nasze ręce i rozum. Jednak większość naszych wytworów do swojego powstania wymaga przedmiotów, dzięki którym wytwory te mogą nabrać materialnego kształtu.

Naturalnie najważniejszym narzędziem jest wiedza. Zarówno ta dotycząca tego fragmentu życia społecznego, w którym tekst ma funkcjonować, jak i ta stricte językowa. Nic nie zastąpi dobrego wykształcenia lub przynajmniej umiejętności uczenia się. Nie ma też alternatywy dla praktyki. Jeżeli ktoś mieni się copywriterem i nie pisze codziennie — marny z niego copywriter.

Po drugie: dobry edytor tekstu. Bardzo rzadko korzystam z Worda. To program przeładowany niepotrzebnymi funkcjami z bizantyjskim interfejsem. Rozglądając się za porządnym programem trafiłem w końcu na edytor Write! (strona producenta: https://writeapp.co/) — narzędzie, bez którego zupełnie nie potrafię się obejść. Przydaje się też dobry notatnik. Evernote spełnia wszystkie wymagania.

Niezbędne są również słowniki. Te internetowe, zainstalowane na komputerze, ale też książki. Oprócz obowiązkowych, jak np. Słownik Języka Polskiego PWN, korzystam ze słowników specjalistycznych: Słownik Terminologii Multimedialnej czy np. Słownik Mitów i Legend XX Wieku. Czasem słowniki są najlepszym sposobem na przypomnienie sobie istotnej informacji, czasem wręcz są niezbędne dla prawidłowego użycia jakiegoś terminu. Po prostu trzeba się z nimi zaprzyjaźnić.

Na tej liście musi znaleźć się również smartfon zsynchronizowany z komputerem, ponieważ najlepsze pomysły mają to do siebie, że przychodzą w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Nadużywam drukarki: większość z tego, co napiszę muszę przeczytać na kartce trzymanej w ręku. Kartka i ołówek? Oczywiście! Zawsze w pobliżu.

Strony internetowe (wizytówki) kodowałem kiedyś w Adobe Dreamweaver, ale cena subskrypcji tego programu w porównaniu ze świetnym i darmowym Adobe Brackets jednak nie jest warta zapłacenia (na pewno od czasu kiedy Brackets podpowiada tagi szablonowe dla WordPressa i składnię Bootstrap).

Mam jeszcze kilka tricków w rękawie, ale zachowam je dla siebie. Może jedna podpowiedź: warto starannie wybrać stację radiową, kiedy rozpoczynasz dzień pracy przy kawie i przeczytać dwie, trzy strony dowolnej książki — to pomaga.