Maciej Skomorowski

Linkowanie wewnętrzne w tekstach SEO

Linkowanie wewnętrzne to inaczej linki tekstowe, które prowadzą od jednej strony serwisu do innej. Praktycy SEO, a jest to także wiedza poparta znajomością algorytmów Google, dobrze wiedzą, że takie linkowanie ma bardzo dobry wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce. Podczas mojej kariery copywritera niejednokrotnie przyczyniałem się do zwiększenia widoczności strony przez zastosowywanie poprawnego linkowania wewnętrznego. Chciałbym powiedzieć kilka słów o tym, jak zrobić to dobrze.

Linkowanie wewnętrzne należy traktować jako pomocne wyszukiwarce w wyświetlaniu interesującej nas strony. Takie linkowanie, o ile jest wykonane prawidłowo, jest także pomocne użytkownikowi strony. Zatem zawsze, kiedy piszemy teksty na strony internetowe, pamiętamy o linkowaniu wewnętrznym. Zlinkowane między sobą strony są łatwiejsze w odczytaniu dla robotów Goggle, a także przynoszą korzyść w jakości korzystania ze strony zwykłemu użytkownikowi. Linkowanie jest więc jedną z czynności, którzy piszący teksty SEO robią cały czas.

Pozycja strony w page rank Google’a oraz jej przystępność dla użytkownika rosną.

Linkowanie zawsze powinniśmy wykonywać z jakiejś frazy. Znaczy to, że fraza, która pozycjonuje stronę, będzie także frazą, która na zasadzie hipertekstu będzie prowadzić do innej strony serwisu. Gęsta siatka zlinkowanych stron – o to właśnie chodzi w pozycjonowaniu za pomocą linkowania wewnętrznego.

Fraza zaopatrzona w link nazywa się anchorem. Anchor powinien być znaczącą ze względu na treść frazą – nie linkujemy z przypadkowych wyrażeń. Efekt zostanie uzyskany, jeśli najazd myszą na tekst zlinkowany, będzie także najazdem (i kliknięciem) na tekście, który jest identyczny z frazą pozycjonującą. Anchor powinien odsyłać do strony, której nagłówek H1 zawiera wyrażenie jakim jest fraza.

Pamiętajmy zawsze, aby nie likować z podstron do strony głównej. Takie działanie może mieć nieprzewidziane efekty i skutkować zgubieniem strony głównej w wynikach Google. Nie linkujemy też ze stron serwisu, które są położone niżej w hierarchii do stron położonych wyżej w hierarchii plików na serwerze. Błędem będzie także wzajemne linkowanie dwóch zakładek równocześnie.

Tekst o objętości około 2000 zzs potrafi przyjąć nawet trzy anchory. To maksimum. Tekst przeładowany linkami będzie spamowany przez Google. W tekście do 1000 zzs jeden anchor lub najwyżej dwa to optimum. Tekst nie może być najeżony linkami, a ich jakość musi być odpowiednia.

Ogólna zasada jest taka, że im więcej wartościowych linków kieruje do naszej witryny, tym lepiej dla jej widoczności. Możemy trochę podkręcić ten efekt i zaproponować dobre linkowanie wewnętrzne. Użytkownik uzyskuje coś w rodzaju nowego interfejsu, Google lepiej pozycjonuje naszą stronę. Jeżeli wykonujemy już linkowanie wewnętrzne pamiętajmy tylko o jego wpływie na metadane. To najlepsze praktyki SEO copywriting.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s